آقمشهد پایگاه شهید سلمان بابائی شهید شکرالله اسماعیلی شهید سعید فلاحی شهید عادل مهدوی شهید بهرام کنعانی شهید مهدی هادیان شهید هادی نیکزاد شهید محمود اسماعیلی شهید داریوش رنجبر شهید ذبیح الله علیپور شهید میرزاخان زائری کلام ستارگان اخبار یادواره کلام ماه دیار عاشقان
>
| |

زندگی نامه شهید بهرام کنعانی

نام پدر: یعقوبعلی

محل تولد: آقمشهد

تاریخ تولد: 1/1/1344

تاریخ اعزام: 12/6/1363

تاریخ شهادت: 29/10/1365

محل شهادت: سقز

نحوه شهادت: بمباران هوایی

وضعیت تأهل: متأهل

سن شهید: 18 سال

 

     آنانکه ره عشق گزیدند و رفتند، رفتند تا به معراج عشق و به وصال حق واصل شدند و خاکیان را با کوله باری از مسئولیت ها بر جای گذاشتند و ما چه کنیم با این همه مسئولیت ها بر ماست که سلاح بر زمین افتاده شهیدان برگیریم و راه آنان را تداوم بخشیم که شهیدان رهرو می خواهند نه پیرو.

     شهید بهرام کنعانی فرزند یعقوبعلی در سال 1344 در خانواده ی مذهبی و کشاورز روستائی دیده به جهان گشود. او دوران کودکی را در آغوش گرم و پر مهر و محبت پدر و مادر با شرکت در مجالس مذهبی گذراند. در آن وقتی که قطرات اشک چشمان مادر صورت کوچک و معصوم وی را مشعیت و نوازش می نمود بذر عطوفت و عشق به حسین(ع) و شهادت راه خدا در وجودش می کاشت. با گذشت هفت سال زیر سایه مهرگشائی پدر و مادر اولین گام را برای وارد شدن به جامعه بزرگتری یعنی دبستان برداشت.

     دوران ابتدائی را در زادگاهش روستای آقمشهد پشت سر نهاد، به علت عدم وجود مدرسه راهنمائی در روستایش، همراه با دیگر همکلاسی ها دوره راهنمائی را در هولار سپری نمود و برای ادامه تحصیل روانه ساری گردید. همزمان با تحصیلش در ساری از خدا بی خبران ضد اسلام، جنگ را بر ایران اسلامی و مسلمانان تحمیل کردند.

     از آنجائی که بذر ایمان و ایثار در وجود شهید کنعانی ریشه دوانیده بود ساکت ننشست و در خانه ماندن را در زمان جنگ ننگ دانست و به همین خاطر بود که در سال 1360 با روحیه ایثارگرانه به عضویت بسیج مستضعفین درآمد و جهت فرا گرفتن آموزش نظامی همراه با دیگر برادران در اردوگاه رامسر رفت و جهت خدمت به اسلام و مسلمین با برادران پایگاه شهید سلمان بابائی همکاری داشته، از جمله همگامان و همراهان وی شهید شکرالله اسماعیلی بوده و بعد از چندی جهت یاری رزمندگان اسلام راهی غرب کشور(مریوان) شد و مدت 3 ماه با مزدوران آمریکایی جنایتکار به نبرد پرداخت، با اتمام مأموریت با سلامتی و سربلندی جهت ادامه تحصیل برگشت و اول دبیرستان را با موفقیت به پایان رسانید.

     این بار قلب تپنده و معصوم شهید کنعانی آرام نگرفت بلکه در سال 62 برای بار دوم به ندای امام امت لبیک گفت و به یاری رزمندگان اسلام در جنوب کشور شتافت و با نوکران حلقه به گوش آمریکا و صدام بعثی به مبارزه پرداخت. این بار به مدت پنج ماه در میدان های حق علیه باطل حضور داشته و از میدان های جنگ به سنگر مدرسه عزیمت نمود و با توجه به مشکلاتی که داشتند، تحصیلات وی در دوم دبیرستان متوقف شد و جهت سربار نبودن پدر و مادر و کمک هزینه به ایشان در شهربانی ثبت نام نمود و در امتحان ورودی موفق شد و برای گذراندن آموزش به مدت یک سال به شهرستان کرج انتقال یافت. بعد از یک سال که دوره آموزشی را طی نمود تقسیم و محل خدمتش تهران شد.

     از آنجائی که محرومیت و مظلومیت های مردم غرب کشور(کردستان) را در چنگال متجاوزین و منافقین هنگام گذراندن دوره سه ماهه بسیجی دیده و درک نموده بود خود را ملزم و مسئول دانسته داوطلبانه تقاضای خدمت در آنجا را نمود و بعد از آن راهی کردستان و در شهرستان سقز مشغول خدمت گردید. یک سال و چند ماهی انجام وظیفه نمود و در سال 65 ازدواج کرد.

     شهید در حراست و پاسداری از اسلام لحظه ای غفلت نمی کرد و مسئولین با درک این صداقت، حفاظت نیروگاه برق شهرستان مذکور را به وی محول نمودند.

     با شدت یافتن جنگ در میدان های نبرد رژیم بعثی که خود را در برابر لشکریان اسلام عاجز می دید دست به بمباران ناجوانمرادنه شهرهای بی دفاع و غیرنظامی زد. با توجه به اینکه رادیو عراق چندین بار اعلام ترک نمودن شهرهای منطقه از جمله شهرستان سقز را کرده بود اما این شهید شاهد مانند کوه استوار در مقابل متجاوزین هوائی ایستاده و از منطقه مأموریت خویش با ایمان راسخ پاسداری نمود تا اینکه در مورخه 29/10/1365 ساعت 3 بعد از ظهر بر اثر بمباران ناجوانمردانه رژیم بعث مورد حمله قرار گرفت. با خریدن ترکش بمب ها به قیمت جانش به ندای حق لبیک گفته و به درجه رفیع شهادت که همان آرزویش بود نائل گشت.

     چون خودش این را می خواست که شهید شود و شهید آنقدر ارزشش بالاست که با این چند کلمه نمی توان مقام شهید را ترسیم کرد و از شهدا هرچند گفته شود باز هم زبان و قلم یارای آن را ندارد.

 

 

والسلام


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom

درون‌شد

بازدیدکنندگان

1